Bez kategorii

Kim jest ekspert

Artelis pomaga m.in. w kreowaniu wizerunku eksperta. Ale co właściwie oznacza „ekspert”?

Nazywanie się ekspertem niestety nie czyni Cię jednym z nich. Co interesujące, ale i trochę przerażające, status eksperta przyznają „inni”. Ale jest różnica między byciem popularnym, a posiadaniem fachowej wiedzy na jakiś temat.

Na czym więc swoją wiedzę opiera prawdziwy ekspert? Najczęściej na doświadczeniu. Może też czerpać informacje z badań. Ekspert ciągle się uczy i rozwija. Zanim nazwiemy kogoś ekspertem, zastanówmy się nad kryteriami, które powinien on spełniać.

Spróbujmy to zdefiniować: ekspert to osoba, która w sposób mistrzowski, bezbłędny opanowała jakąś dziedzinę wiedzy lub umiejętność. Jest w tym na tyle powtarzalna, nieomylna i rzetelna, że jest dla innych swego rodzaju wyrocznią, mówiącą i decydującą o tym, że dany temat tak, a nie inaczej powinien wyglądać. Ekspert to ktoś, kto za nas zgłębił tajniki jakiejś wiedzy lub dziedziny i temu możemy iść jego śladami, ufając, że to, co odkrył i nam dał, jest prawidłowe.

To pokłada dużą, a wręcz ogromną odpowiedzialność na ekspertach, bo to oni wytyczają szlaki dla innych. I to na podstawie ich opinii inni – indolencji – podejmują swoje, nierzadko życiowe decyzje.

Jak teraz widzisz swoją rolę eksperta? Czujesz odpowiedzialność i dumę? Radość, że możesz coś tak cennego dawać innym? To dobrze. To zdrowo, ale…. Nie popadnij też w jakąś paranoję doskonałości. Nikt nie rodzi się ekspertem i pamiętajmy, że ekspert to też człowiek i może się mylić. Dodatkowo w wielu dziedzinach znajdziesz ekspertów, którzy będą prezentować może nie zupełnie różne, ale w wielu miejscach rozbieżne poglądy. Ekspert  to człowiek i  osobowość podlegająca różnym wpływom, żyjąca w różnych środowiskach. Należy potrafić korzystać z wiedzy ekspertów i autorytetów, bo to Ty jesteś swoim najważniejszym ekspertem i największym autorytetem swojego życia. Innych traktuj jako doradców. Miej takich – mniej lub bardziej zaufanych – ale bądź uważny.

Artelis to kuźnia ekspertów. To miejsce odpowiednie dla przyszłych i obecnych ekspertów, znawców tematu, opiniotwórców i aktywistów. To tutaj możesz zacząć się udzielać, dawać swoje porady, publikować artykuły własnego autorstwa i szerzyć swoją wiedzę. I nie idź na ilość, czy na zarobek… to nie zadziała w dłuższym etapie. Ludzie to rozpoznają i stracisz ich zaufanie. A do tego żaden ekspert nie powinien dopuścić. Stracić zaufanie społeczne dla eksperta, to jak przestać umieć pływać dla ryby… Ekspert jest dla społeczeństwa i ze społeczeństwa. I o tym trzeba zawsze pamiętać.

Dziel się dobrym
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
Close
Close